Solar PDF Tisk

Proč čistit?

Výzkumné studie prováděné ve světě i naše zkušenosti potvrzují fakt, že čistit je třeba vše, i fotovoltaické panely. Tento fakt však není všeobecně znám, ba naopak. Mnoho firem, majitelů FVE i jejich správců je přesvědčeno o naprostém opaku. Důvodem je hlavně marketingová kampaň prodejců solárních a fotovoltaických panelů, kteří často neměli s tímto oborem nic společného a chovali se pouze jako obchodníci.

Zahraniční studie mají při aplikaci v ČR své nedostatky - byly provedeny jen na omezeném počtu FVE v rámci jedné lokality. Firma Simply Clean s.r.o. v přůběhu několikaleté praxe v oboru, díky faktickým výsledkům z řady elektráren zjistila, že rychlost degradace efektivity panelů (díky zašpinění) je individuální a odvíjí se od několika faktorů.


Záleží hlavně na okolí elektrárny, ve kterém se samozřejmě nacházejí zdroje znečištění.

Tyto zdroje můžeme rozdělit na 3 základní skupiny:
- Zemědělská činnost
- Průmyslová činnost
- Doprava


Díky tomuto rozdělení a evaluaci okolí můžete odhadnout míru degradace efektivity panelů. Ta se může totiž pohybovat od desetin procent ročně až po desítky procent ročně.
Více se dočtete v sekci výzkum na webu solarjob.cz

 

Čím čistit

Za každou cenu se vyvarujte použití nešetrných způsobů mytí, jako jsou tlakové systémy WAP apod.

Ruční mytí je výhodné jen u vlastních instalací menšího rozsahu, kdyžto použití speciální technologie, jako je Qleen se vyplatí u větších elektráren.

U menších střešních instalací je samozřejmě výhodou, pokud máte možnost objednat si mytí Qleenem profesionálem. Pokud chcete čistit vlastní střešní instalaci a chcete ji čistit často, doporučujeme použít profesionální nářadí značky LEWI, které jsme pro Vás připravili v setech určených právě pro tyto menší instalace - Solarsety nabízíme v mnoha konfiguracích, vyžádejte si poptávku e-mailem, či telefonicky ( Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript // 607 865 631)

Mytí pomocí demineralizované vody je králem na poli technologií určených pro čištění solárních a FV panelů. My, jako distributoři jsme stále otevření novým nápadům a tak jsme věnovali nemalé množství času průzkumu i takových technologií, jako jsou čistící roboti. Bohužel, ač je robotika určitě krokem dopředu, v současné době a podobě, v jaké na trhu k dispozici je, se nemůže s manuálně ovládánými stroji PuraQleen rovnat.

Celé srovnání technologií naleznet na webu solarjob.cz

 

Kdy a jak často čistit?

Čištění a údržba FV a solárních elektráren je velmi individuální záležitost. Neexistují tabulkové hodnoty, které by říkali, jak častot a kdy kterou elektrárnu čistit. Tyto informace lze ale odhadnout na základě okolí elektrárny a zdrojů znečistění.

Příklad: Elektrárna je obklopená poli, na kterých tento rok roste řepka olejka. Agresivní pyl, který je typický pro tuto plodinu se často usadí na panelech a pokud v tuto dobu panuje suché počasí, vytvoří na panelech krustu, která jen těžko pouští dolů. Pro takovou elektrárnu je vhodný čas pro mytí právě ve chvíli, kdy řepka odkvete - květen/červen (dle počasí). Pokud by však na poli byla jiná plodina, mohla by být doba jiná.

Frekvence čistění je odvislá od typu znečištění a míře znečištění. V praxi oddělujeme nečistoty lokální a plošné. Nečistoty plošné většinou mají vliv na efektivitu panelů, ale "neohrožují je na životě". Lokální nečistoty sice tolik nesnižují efektivitu, ale pro panely jsou velmi nebezpečné.

Některé elektrárny je třeba čistit pouze ze servisních a údržbových důvodů, kde hrozí poničení panelů kvůli usazení mechů a lyšejníků v oblasti rámů panelů, jiné elektrárny je potřeba kvůli agresivní spadu čistit několikrát za jeden rok. Většina elektráren však vyžaduje údržbu jednou za 6měsíců až 2 roky.

Pokud máte zájem o osobní konzultaci a poradenství, kontaktujte nás na telefonu 607 865 631.